صحیفه های زمینی / نورتراپ فرای / هوشنگ رهنما / انتشارات هرمس

 

.... جهان اساطیری دارای دو جنبه است. در یک جنبه، بخش کلامی خلاقیت خود انسان قرار دارد. آن چه من صحیفه های زمینی می خوانم. این جنبه چندان پیچیده نیست. جنبه ی دیگر، به طور سنتی، وحی ای است که از سوی خدا و یا نیرویی برتر از انسان بر او نازل شده است. این دو جنبه ما را به تخیل و واقعیت والاس استیونس بازگشت می دهد. واقعیت، هم چنان که گفتیم "دیگر بودگی" است، حس چیزی که خود ما نیست. طبیعتا دیگری را طبیعت یا زیست-محیط عینی می انگاریم؛ و در جهان دوپاره میان کار و مهار خود، در واقع طبیعت هم هست. اما از دیدگاه تخیل، آن چه خود ما نیست گونه ای فشار یا نیرو یا اراده، یعنی دیگر بودگی ای ذهنی یا روحی است.

این که بخش محوری میراث اساطیری خود را وحی الهی بدانیم همه ی ما را خرسند نخواهد ساخت؛ و گرچه هر فصل این کتاب با فرود کمابیش همانندی پایان می گیرد، دعوی آن نمی توانم داشت که صورت بندی پذیرفتنی تری یافته ام. با این همه باید پذیرفت که: اگر این سخن که جهان اساطیری فرآورده ی خلاقیت انسانی است یکسره بی معنی است، پس انسان هرگز نمی تواند از اضطراب ها و خرافه های برده وار خود رهایی یابد، و هرگز نمی تواند، به گفته ی نیچه، از خود فراتر رود. از سوی دیگر، اگر این سخن که جهان اساطیری آفریده ی انسانی نیست و از جایی دیگر نازل شده است یک سره بی معنی است، در آن صورت انسان خود شیفته ای است که در تصویر خود خیره مانده است، و به همان اندازه توان آنش نخواهد بود که از خود فراتر رود.

به هر روی؛ باید که صحیفه های آفریده ی انسانی و صحیفه های وحیانی - یا هر نامی که می توانش خواند- همواره چون یعقوب و فرشته به ستیز خود ادامه دهند؛ چه در پرتو این ستیز مداوم و تعلیق ایمان است که در میانه ی آن چه به طور روحانی واقعی و آن چه به طور انسانی تخیلی است تطور ذهنی ما والایش می گیرد. در این میان، اصلی می ماند که به رهنمون آن پیش می توانیم رفت. جهان نامحتمل، آرزو برانگیز، اروتیک و خشونت بار رمانس به ما یادآوری می کند که اگر جهان خواب و رویا را براندازیم، راهی به بیداری نخواهیم داشت: بیداری ما هنگامی دست می دهد که خواب و رویا را بار دیگر در خود فرو برده باشیم.

 

/ 3 نظر / 42 بازدید
سوالات کنکور 93

در سايت ما مي توانيد سوالات کنکور 93 تمامي مقاطع ( دکتري ، کارشناسي ارشد ، کارشناسي و کارداني به کارشناسي ) براي تمامي رشته ها به همراه پاسخنامه ( جواب ) را به طور رايگان دانلود نماييد

هندزفري تغير صدا

فروش هندزفري تغيرصدا موبايل دوست داريد برق از سر و دستانتان بپرد؟! تبديل صداي شما به مرد يا زن هنگام صحبت با موبايل کافيست اين هندزفري را به گوشي خود وصل کنيد و صداي خود را تغيير دهيد... [نيشخند][خنده]